ATP VOJVODINA
Status: U toku
Suđenje
Status Preduzeća:
U stečaju
Partije na vlasti:
- DSS
Ključne osobe:
-
Ilija Dević
Ilija Dević je biznismen, koji je 1992. godine osnovao Mancoop, preduzeće za prodaju robe, uvoz i izvoz delova za vozila.
-
Maja Gojković
Maja Gojković je političarka sa dugogodišnjom karijerom: tokom devedesetih je bila narodna poslanica u parlamentu Vojvodine, ministarka u republičkoj i potpredsednica Vlade Savezne Republike Jugoslavije; 2004. je izabrana za gradonačelnicu Novog Sada, a od 2014. godine je predsednica Narodne skupštine. Nakon raskola sa Srpskom radikalnom strankom napravija je svoju Narodnu partiju, a od 2012. je član Srpske napredne stranke.
Hronologija
-
27/07/2004
Prodaja ATP Vojvodina
Ilija Dević kupio firmu za 290 miliona dinara.
-
08/05/2006
Ugovor o novoj međumesnoj autobuskoj stanici u Novom Sadu
Ugovor potpisali Ilija Dević i gradonačelnica Novog Sada Maja Gojković. Dogovoreno da će na novu stanicu biti premešten sav međumesni saobraćaj.
-
05/07/2007
ATP Vojvodina tuži Grad Novi Sad
Iako je stanica bila izgrađena, međumesni saobraćaj i dalje se odvijao na staroj.
- 15/12/2008 Otvoren stečaj nad ATP Vojvodina
- 12/01/2009 Agencija za privatizaciju prenosi akcije ATP-a državnom Akcijskom fondu
- 09/05/2013 Presuda Vrhovnog kasacionog suda da su obe strane krive
-
14/07/2015
Optužnica protiv Ilije Devića i Svetlane Miljušević
Tužilaštvo ih tereti da su Devićevoj firmi pribavili protivpravnu imovinsku korist nauštrb ATP-a.
Studija slučaja
Sedamdeset posto kapitala Autotransportnog preduzeća Vojvodina (ATP) iz Novog Sada prodato je 27. jula 2004. na javnoj aukciji. Od šestoro ponuđača, najveću ponudu dao je biznismen Ilija Dević, koji je firmu kupio za 290 miliona dinara (skoro četiri miliona evra).
Kupac je imao obavezu da investira 74,2 miliona dinara za godinu dana i da pet godina ne menja delatnost. Nije smeo da zalaže niti da otuđuje imovinu firme. Naknadnim izmenama, obaveza ulaganja produžena je na dve godine, s tim da je Dević morao da dostavi bankarsku garanciju za po polovinu od 74,2 miliona dinara.
U prvim mesecima rada, novi vlasnik je na lizing nabavio autobuse, otvorio ogranak u Krčedinu i uložio najveći deo novca za koji je imao obavezu.
Rad preduzeća je kontrolisala Agencija za privatizaciju čiji izveštaji govore o početnom dobrom poslovanju ali i o sve češćem kršenju obaveza.
Prvi deo investicije, koju je veštak procenio na oko 50,8 miliona dinara, doveden je u pitanje već 2005. godine. U izveštaju Agencije navedeno je da je ugovor o kupovini opreme potpisan sa drugim fizičkim licem i da nije overen u sudu. Dve godine kasnije, takođe u izveštaju o kontroli, navedene su optužbe malih akcionara da je Dević ugovor potpisao sa svojim tastom.
Takođe, izveštaji su sve vreme beležili i neredovna plaćanja doprinosa radnicima, ali inspekcija kasnije nije našla nepravilnosti u vezi sa radnim odnosima.
Krajem jula 2006. Dević je dostavio potvrdu revizora da je izvršio i drugi deo ulaganja – čak i više od potrebnih 23,3 miliona dinara – unošenjem u imovinu ATP-a svog lokala u Novom Sadu i uplatom novca na račun firme. Tim novcem plaćeni su uređenje građevinskog zemljišta i izrada projekta za izgradnju nove autobuske stanice i servisa za autobuse.
Agencija nije priznala ispunjenje ovog dela obaveze sve do marta 2008, kada je, pored sve ostale dokumentacije, Dević dostavio i upotrebnu dozvolu za servis za autobuse.
Paralelno sa odlaganjem ove obaveze i sve većim zaduživanjem, ATP počinje da realizuje ideju o novoj stanici. Početkom ferbuara 2005. Dević je tadašnjoj gradonačelnici Novog Sada, Maji Gojković (tada SRS, danas SNS), poslao pismo o namerama da takvu stanicu izgradi. U njenom odgovoru stoji da će, nakon što ATP izgradi novu stanicu, na nju biti premešten međumesni saobraćaj kao i da je to izmeštanje „investicija trajnog karaktera, od velikog značaja za Novi Sad”.
Gojkovićeva i Dević su u maju 2006. potpisali ugovor o novoj stanici. ATP Vojvodina se obavezala da obezbedi dozvole i izgradi stanicu, a Grad da reguliše saobraćaj, trase linija i stajališta.
Dević je početkom marta 2007. tražio od Novog Sada da, u skladu sa ugovorom, donese odluku o izmeštanju međumesnog saobraćaja sa postojeće na stanicu koju gradi ATP. Kako se to nije dogodilo, ATP je u julu iste godine, između ostalih, tužila i Novi Sad. Firma je izgradila novu stanicu.
U međuvremenu, zbog nagomilanih dugova i kršenja ugovornih obaveza o privatizaciji – Dević je dao imovinu ATP-a kao hipoteku za kredite ove firme - nad firmom je 2008. otvoren stečaj, koji traje i danas, jer je firma podnela plan reorganizacije. Agencija je ubrzo raskinula ugovor sa Devićem.
Presudom Privrednog suda u Novom Sadu, Grad Novi Sad je obavezan da ATP-u isplati oko 1,33 milijarde dinara, po osnovu očekivane dobiti, poput dobiti od zakupa i od izdavanja reklamnog prostora.
Međutim, Novi Sad je pred Vrhovnim kasacionim sudom pokrenuo postupak revizije, koji je 2013. doneo presudu po kojoj su obe strane podjednako krive. Sud je naveo da su obe strane prilikom zaključivanja ugovora bile nesavesne „zato što su znali da ugovaraju nešto što je nedopušteno”.
„Zaključenim ugovorom, ugovornici su ugovorili monopolski položaj u koristi tužioca, ugovaranjem da će se zanemariti (onemogućiti) pružanje staničnih usluga autobuskoj stanici (…) korisnika JGSP (…) pa je tako zaključeni ugovor u delu ugovorene obaveze tuženog ništav”, navedeno je u presudi.
Sud je najpre smanjio iznos ukupne štete samo na izgubljenu dobit, a onda taj iznos podelio na dva dela, pa je Grad Novi Sad obavezan da ATP-u isplati 307,8 miliona dinara.
Protiv Devića i direktorke njegove firme Mancoop u toku je postupak pred Višim sudom u Beogradu, zbog sumnje da su firmi pribavili protivpravnu imovinsku korist nauštrb ATP-a. Maja Gojković je aktuelna predsednica Skupštine Srbije, a međumesni autobusi iz Novog Sada još polaze i odlaze sa stare stanice.